Elgtrekning 2025 - hvilket jaktfelt fikk du?

Sjekk trekningslista og se hvem som får elgjakt i 2025. 

Se trekningslista for elgjakt i 2025 (i trekningsrekkefølgen) (PDF, 339 kB)

Se kommunevis oversikt over jaktfelt og jaktlag (PDF, 345 kB)

På grunn av personvernregler publiseres kun navnet på jaktledere som har fått tildelt felt. Jaktledere som havnet på reservelista får tilsendt e-post med trekningsnummer.

Fredag 25. april har spente elgjegere fulgt trekningsarrangementer rundt om i hele Finnmark. Får man jakt eller ikke? Og i hvilket felt?

Årets elgtrekning

Etter trekningen får 314 elgjaktlag tilbud om jaktfelt. 109 av disse har fått sin første- eller andre prioritet oppfylt. Dersom en i tillegg tar med tredje- og fjerdeprioritet er det 155 lag som kan være svært fornøyde.  

112 av søkerlagene havnet på reservelista. Dette er samme antall som i fjor. Til sammenlikning var reservelista rekordlang for ti år siden, med hele 216 jaktlag på reserveliste etter trekningen.

Per i dag er det tre jakttilbud som er ledig: 

  • Čorotoaivi(*) i Karasjok 
  • Stordalen(*) i Lebesby
  • Klokkarvik(*) i Lebesby

Alle de ledige feltene var stjernefelt.  Ledige jakttilbud tilbys jaktlag på reservelista etter trekningsnummer, og uten hensyn til jaktlagets status som innen- eller utenbygdslag. Jaktlag som er høyest oppe på reservelista har gode sjanser til å få jaktfelt som ennå ikke er tildelt, eller som andre jaktlag takker nei til. Tilbud om ledige jaktfelt vil sendes ut til jaktlag på reservelista i august.  

Utsending og signering  

Jakttilbudene sendes ut løpet av mai måned. Jaktleder får varsel når jakttilbudet er sendt ut. Også i år skal samtlige jegere på jaktlaget signere kontrakten digitalt.  

Om årets elgsøknader

317 jakttilbud var utlyst i år. I tillegg kommer de to jaktfeltene avsatt til opplæringsjakt.  

426 søkerlag oppfylte søknadsvilkårene. Dette er 5 flere enn i fjor, og langt færre enn noen år tilbake (488 søknader i 2013).  

2195 jegere er registrert på søkerlagene. Dette er 8 flere jegere enn i fjor.  

I gjennomsnitt er det 5,2 elgjegere per søkerlag. Gjennomsnittet har ligget på over fem jegere per lag de siste årene. Til sammenligning var gjennomsnittet «bare» 4,6 jegere i 2013.  

Ett av søkerlagene hadde 150 prioriteringer på søknaden sin, mens to lag søkte på bare ett felt.    

Jaktfeltet som flest lag søkte på er Levsse i Tana med 166 søknader. Andre populære felt var:  

  • Nurki i Tana med 162 søknader
  • Savkadas i Karasjok med 160 søknader
  • Čáhppesjohka i Karasjok med 156 søknader
  • Buljjošvuopmi i Tana med 153 søknader

Deretter følger Tana-feltene Bokcá, Borsi og Àitejohka med henholdsvis 148, 145 og 143 søknader. 

Se trekningslista for elgjakt i 2025 (i trekningsrekkefølgen) (PDF, 339 kB)

Se kommunevis oversikt over jaktfelt og jaktlag (PDF, 345 kB)

Artikkelfoto: Lars Krempig. 

Kontakt

Anders Aarthun Ims
utmarksforvalter/meahccehálddašeaddji
E-post
Telefon 78 95 50 00
Mobil 97 76 46 67
Kristin Hornset
utmarksforvalter/meahccehálddašeaddji
E-post
Telefon 78 95 50 00
Mobil 48 04 31 24